»
S
I
D
E
B
A
R
«
Historie, výhody a nevýhody sociální sítě twitter
21. Květen 2012

„Twitter nese kromě označení sociální síť ještě jedno označení a to je mikroblogovací služba, což je v podstatě velmi výstižné. Tato služba umožňuje sledovat příspěvky ostatních a psát svoje krátké příspěvky, jež se vskutku podají kraťounkým postům do blogu. Těmto příspěvkům se říká tweet.“ (Platko, 2009)
Twitter nabízí klasické blogování v nejjednodušší Mikroblogovací podobě. To znamená, že umožňuje psát texty o 140 znacích nebo vkládat odkazy, které se zobrazují na profilové stránce uživatele a také na stránkách jeho odběratelů.

Tweety se mohou posílat různými způsoby.
I když byly mikroblogy určeny pro mobilní telefony nejužívanějším prostředkem zasílání textu se stal web. Dále se tweet posílá přes externí programy a také přes sms zprávy. Sms zprávy nejsou pro většinu uživatelů výhodné a to hlavně kvůli penězům. Jediná země, kde se provozovatelé Twitteru dohodli o výhodných podmínkách s mobilními operátory je USA, Kanada a Indie. Vzhledem k tomu, že nejvíce jeho uživatelů pochází z USA, se výhody dotkly pouze menšiny uživatelů.
Jak již bylo zmíněno nejpopulárnější je Twitter v USA, dále je oblíbený v Německu, Velké Británii, Japonsku a Kanadě.
Dnes má Twitter k dispozici 20 uživatelských jazyků a stále přidává další.
Koncepčně se Twitter značně liší od Facebooku a u nás není natolik používaný.
Tweet z počátku odpovídal na otázku: Co právě dělám? Dnes se na Twitteru uživatelé mohou dozvědět, co je u jejich přátel nového, a to nejenom z osobního, ale i z pracovního života.
V současnosti nás spojuje s nejnovějšími příběhy, myšlenkami, názory a zprávami, které nás zajímají.
Oblíbenost Twitteru je založená hlavně na jednoduchosti celého systému a také na obrovském množství uživatelů. Hodně z těchto členů jsou hvězdy kulturního nebo politického života, jako je např. brazilský spisovatel Paolo Coelho, který má velmi kladný vztah k moderním technologiím. Mezi politiky píše na Twitter i americký prezident Barack Obama.
Historie
Během brainstormigového srazu společnosti Odeon dostal Jack Dorsey nápad o založení služby, která by pomocí sms zpráv zveřejňovala, co zrovna děláme.
První prototyp Twitteru se objevil v červnu 2006 a sloužil pouze jako interní služba zaměstnanců Odeonu. Hlavní zlom nastal v srpnu roku 2007, kdy na festivalu South by Southwest proběhla jeho velká propagace pomocí dvou obřích plazmových obrazovek, na kterých probíhaly tweety. Během pár dní se jeho využívání ztrojnásobilo.
Z počátku byla pracovní verze Twitteru pojmenována Status, ale takové jméno tvůrcům služby nestačilo. Nastala doba, kdy se tvůrci snažili najít lepší název a prvním z návrhů se stalo slovo Twitch. Toto označení bylo odvozeno od pohybů mobilního telefonu při vibračním vyzvánění. Tak se autoři rozhodli nahlédnout do slovníku na slova sousedící s Twitchem a náhle byl na světě Twitter = cvrlikání.
Autoři jsou natolik spokojení s odvedenou prací, že na oficiálním blogu pravidelně informují fanoušky o nadcházejících novinkách. Čtenáři se tam mohou dozvědět například o tom, že nechybělo mnoho k zpoplatnění Twitteru.
Ve společnosti Odeon se o Twitter nestará více, jak 25 lidí.
V roce 2009 byl Twitter třetí největší sociální sítí. Této pozice dosáhl během necelých tří let, což je opravdu velmi dobrý postup v jeho vývoji. (Platko, 2009)
Funkce Twitteru
Twitter pravidelně uveřejňuje statistiky programů, které umožňují uživatelům tweetovat a ty často získávají větší popularitu než samotný Twitter.
Vznikají stovky aplikací, které umožňují Twitter používat pohodlněji a to z nejrůznějších prostředí.
Pro to abychom mohli tweetovat musíme vyplnit krátkou registraci. V ní zadáme jméno, uživatelské jméno, platnou e-mailovou adresu a můžeme začít psát své krátké texty.
Twitter umožňuje založení profilu nejen osobám, ale i společnostem, které s jeho pomocí propagují svoje výrobky a služby.
Krom tweetování máme možnost následovnictví (following), který je tím největším rozdílem Twitteru oproti jiným sociálním sítím. Pokud chceme na jiných sítích sledovat uživatelovu aktivitu, musí mezi námi být schválen vztah, ale zde to neplatí. Kdokoliv se rozhodne, o sledování našich příspěvků, může je mít hned k dispozici. Následovníci vidí tweety následovaného, ale on jejich tweety k dispozici nemá, pokud je sám nenásleduje.
Pro mnohé se Twitter stává zajímavý právě pro tuto odlišnost a také si kvůli tomu získal oblíbenost u velkého množství novinářů, kteří zde získávají zajímavé informace.
Uživatelé si pomocí výchozího nastavení mohou navolit určitý okruh účtů, od kterých budou příspěvky přijímat.
Po sdílení a přijímání informací přichází jejich využití pomocí nástroje retweet. V podstatě jde o sdílení zpráv někoho, koho následujeme a my tímto způsobem předáváme informaci svým následovníkům. Na začátku retweetované zprávy se pak objeví uživatelské jméno osoby, která příspěvek vytvořila.
Můžeme ale posílat i přímé zprávy (direkt message) konkrétnímu uživateli. Ty se následně nezobrazí na naší profilové stránce.
V případě, že se nám nelíbí nějaký follower, můžeme ho díky funkci blokace odstřihnout od našeho profilu. Zablokovaný tak nedostává naše tweety, nemůže nás sledovat a ani nám zaslat zprávu. (Platko, 2009)
Problémem Twitteru se stávají podvodníci, kteří si zakládají účty, pomocí nichž sledují velké množství uživatelů. Ti tuto pozornost oplatí a pak se stávají oběťmi zákeřné aplikace, kterou jim podvodník pošle v odkazu na jejich účet.
Dalším nebezpečím je geolokace zpřístupněná na Twitteru pomocí služby Foursquare. Ta umožňuje automatické přidání aktuální polohy uživatele k zveřejněnému příspěvku a příjemci sdělení podle ní lehce rozpoznají, kde se uživatel právě pohybuje a co dělá. To znamená, že pokud uživatelé sdílí informace s cizími lidmi, ti toho mohou lehce využít a nalézt podle rozboru tweetu jejich bydliště.
Před sledováním polohy se lze chránit nastavením Foursquare. Ten po našich úpravách zobrazí naší polohu pouze těm, kterým to sami zpřístupníme.
S postupným rozvojem Twitteru přicházejí omezující limity. Každý z uživatelů má možnost denně poslat maximálně 1000 spotů a 250 zpráv určených jen pro jednoho uživatele.
Twitter začal využívat program Summize, který umožňuje vyhledávání mezi texty, které napsali uživatelé do svých vzkazů.
Nejvíce je využíván program mobilní Twitter, který je přístupný v chytrých mobilních telefonech.
Použité zdroje: Platko, Ondřej: Sociální sítě 8.díl, Twitter - funkce. In: Owebu.cz: o internetu, počítačích a weZbhostPingu [online]. 2009 [2012-02-17]. Dostupné z: http://owebu.bloger.cz/Internet/Socialni-site-8-dil-Twitter-funkce

Ministerstvo zahraničí ČR doporučuje vstup ČR do EU? Kníže se asi zbláznil!
21. Květen 2012

Svobodne – slovo.webnode.cz: Schwarzenberg podporuje vstup Bosny a Hercegoviny do EU. Kdo mu k tomu dal mandát?

Bosna a Hercegovina je opravdu důstojný kandidát pro Evropskou unii, byť to vnitřní překážky brzdí,” prohlásil Schwarzenberg pro agenturu ČTK- Domnívá se, že přístup země do unie by mohl být možný do deseti let. Karel Schwarzenberg (TOP 09) po jednání se svým protějškem Zlatkem Lagumdžijou. “Diskutovali jsme, jak posunout proces přiblížení Bosny a Hercegoviny k Evropské unii. O to musíme stále bojovat. Bosna a Hercegovina je opravdu důstojný kandidát pro Evropskou unii, byť to vnitřní překážky brzdí,” prohlásil Schwarzenberg pro agenturu ČTK- Domnívá se, že přístup země do unie by mohl být možný do deseti let.

“Dle mého názoru Bosna a Hercegovina musí splnit podmínky, které jí Evropská unie dala. Bohudíky už v tom pokročila. Jsem poměrně optimistický, když to takto bude pokračovat, dostane kandidátský status. Nastane složitý proces, kdy je budou přijímat evropské státy. Po deseti letech si myslím, že to bude možné. Podporujeme přístup Bosny a Hercegoviny do Evropské unie. EU není dokončena, dokud nebudou všechny evropské státy členy,” uvedl doslova Schwarzenberg.

A tak zatímco náš odvěký spojenec Srbsko se nikdy podpory od knížete v pozici ministra zahraničí nedočkal, po Kosovu nyní podporuje Karel Schwarzenberg a jeho TOP 09 vstup Bosny a Hervegoviny, převážně muslimské země, do EU. Kdo mu k tomu dal mandát. Voliči tedy rozhodně ne!

Svobodne - slovo.webnode.cz: Země britského společenství odsoudila Buse! Mezinárodní diplomacie je v troskách!
21. Květen 2012

Nejstarší obyvatelé přišli 300 př. n. l. z jižní Číny. Do konce 1. století vytvořili prosperující obchodní společnost, která byla ve spojení s Indií i Čínou. Roku 1509 byla Malaka dobyta Portugalci, čímž začala evropská nadvláda nad zemí. Brzy se stala centrem výnosného obchodu s kořením. Roku 1614 byli vystřídáni Nizozemci, kteří v zemi zůstali na 200 let. S Nizozemci začal upadat obchod s kořením. V 17. století byl poloostrov sjednocen. Roku 1795 Britové získali Malaku a roku 1819 přístav Singapur. Roku 1824 převzali nad celou Malajsií správu Britové. Za druhé světové války byla okupována Japonci.

Po válce začíná malajská válka za nezávislost a sjednocení. Na poloostrově vznikla Malajská komunistická strana, která pod vedením komunistické Číny bojovala s Brity. Reakci na nástup komunistů na poloostrově vznikla antikomunistická a antikoloniální koalice, která komunisty porazila a ve volbách v roce 1955 získala většinu. Roku 1957 dosáhla nezávislosti. Roku 1963 byly připojeny ostrovní státy Sarawak a Sabah na Borneu. Roku 1965 opustil federaci ostrov Singapur a vyhlásil nezávislý městský stát, tím získala Malajsie konečné dnešní hranice. Malajsie je člen OSN a Commonwealthu.

zdroje: CNN, vaclavprokupek.ano2012.txt.cz

Analýza čtvrtfinále Davis Cupu
21. Květen 2012

Američané po Švýcarech vyřadili i Francouze, jinak zůstala domácí antuka nedobytná
Dlouhán Ister naštval kapitána Forgeta!
Po sobotních čtyřhrách nebyl žádný čtvrtfinálový souboj v Davis Cupu rozhodnut. Blíže k postupu do semifinále měli před nedělními dvouhrami tenisté na antukových dvorcích ( na jiném povrchu se totiž čtvrtfinále letošního Davis Cupu nehrálo) kromě českých hráčů i tenisté Španělska, Argentiny a USA. Zatímco Španělé se vzpamatovali rychle ze sobotní prohry ve čtyřhře s Rakušany, Argentinci se nenechali zaskočit skvělým výkonem Ciliče a Del Potro poslal Jihoameričany do semifinále, Francouzi nedokázali zvrátit zápas s Američany a dlouhán Ister poslal tým USA do semifinále proti Španělům. Naštval tím publikum v Monte Carlu i vedení Francouzského tenisového svazu, které začalo přemýšlet i o tom, zda by nehrajícího kapitána Francouzů Guy Forgeta neměl na lavičce nehrajícího kapitána země galského kohouta nahradit někdo jiný.
Čeští tenisté poletí k semifinále do Argentiny, přestože Jihoameričané měli první dva dny čtvrtfinálového souboje na domácí antuce v Buenos Aires problémy s Chorvatskem. Hosté z jedné z bývalých jugoslávských republik měli blízko vedení 2:1 na zápasy, Marin Čilič ale druhý pětihodinový zápas během dvou dnů nevyhrál. Deblovou bitvu nakonec vyhráli David Nalbandian a Eduardo Schwank. Chorvatskou dvojici Mario Čilič a Ivo Karlovič porazili poměrem 8-6 v rozhodující páté sadě. Ciličova výhra nad Nalbandianem sice zaskočila domácí tenisty a sázkaře, ale byla jediným bodem Chorvatů, který si z hlavního města Argentiny odvezli. Del Potro totiž ve třech setech smetl Karloviče a nakonec i Voliče a když přidal závěrečný bod Monaco, bylo jasné, že hrdinou zápasu je Del Potro a čeští tenisté pocestují k semifinále o salátovou mísu pana Davise do jižní Ameriky.
Hrdina čtvrtfinálové bitvy na antuce v Buenos Aires Del Potro připomenul: „Chorvati jsou svým stylem hry podobní Čechům i výsledek 4:1 bych tedy bral!“

Jen skvělý výkon Rakušanů ve čtyřhře nestačil
Jako první už mohli postoupit španělští obhájci trofeje, jenže jejich oslavy odložili Rakušané. Malou jiskřičku naděje vykřesali Olivier Marach a Alexander Peya, kteří vyhráli čtyřhru nad duem Marcel Granollers a Marc López, i tak ale měli domácí do semifinále blíže. Španělé prohráli čtyřhru po více než třech a půl hodinách -63 4-6 4-6 6-7.
Obhájci titulu Španělé vedli ve čtvrtfinále na antuce v Martine dÓr v zápase Davis Cupu nad Rakouskem už 2:0 na zápasy. Nicolás Almagro a David Ferrer se na výhry příliš nenadřeli - na výhry nad Melzerem, respektive Haiderem-Maurerem potřebovali dohromady jen 3 hodiny a 25 minut. Pětinásobní vítězové Davisova poháru Španělé, kteří ovládli tři ze čtyř posledních ročníků, se letos musí obejít bez své hvězdy Rafaela Nadala, Fernanda Verdaska a Feliciana Lópeze, kteří se soustředí na individuální úspěchy a olympiádu. Nehrající kapitán Alex Corretja, jenž před sezónou vystřídal Alberta Costu, ale má stále z čeho vybírat a pro čtvrtfinále se mu navíc do týmu vrátil i pátý hráč světa David Ferrer.

Španělsko, které v domácím prostředí vyhrálo už dvacet dva zápasů v řadě a naposledy bylo pokořeno v roce 1999, pozvalo své čtvrtfinálové soupeře Rakušany na antuku do turistického letoviska Marina d´Or v Oropesa del Mar, které leží na východním pobřeží Costa del Azahar. K úvodní dvouhře za domácí nastoupil 12. hráč světa a týmová dvojka Nicolás Almagro, který potvrdil, že na antuce patří mezi světovou špičku. Hostujícímu Jürgenu Melzerovi, který je pro Rakušany největší nadějí, totiž nedal sebemenší šanci. Za celý zápas nečelil jedinému brejkbolu a za necelé dvě hodiny hry zvítězil suverénně ve třech setech! „Byl nervózní. Na začátku bylo vidět, že byl hodně napjatý,“ všiml si Almagro, který na přelomu první a druhé sady získal 15 fiftýnů v řadě. „Věděl jsem, že mám dnes šanci vyhrát a nakonec jsem se cítil velmi dobře. Bylo to těžké utkání, ale asi to byl můj nejlepší zápas v Davis Cupu,“ přiznal šestadvacetiletý Španěl. Semifinalista French Open 2010 Melzer ventiloval svou frustraci na začátku třetího setu, kdy o antuku rozbil svou raketu. „Dnes se mi nic nedařilo, vůbec jsem se nedostal do rytmu,“ litoval třicetiletý Rakušan a mimochodem také přítel české tenistky Ivety Benešové.
Za stavu 1:0 na zápasy nastoupil k druhé dvouhře David Ferrer proti soupeři z druhé světové stovky Andreasi Haideru - Maurerovi a pátý hráč světa do puntíku potvrdil roli favorita. Rakušana za necelou hodinu a půl deklasoval a zvýšil vedení na 2:0 na zápasy. „Bylo to jednodušší, než jsem očekával. Nejdůležitější je, že na konci dne vedeme 2:0,“ komentoval Ferrer.
Po úspěchu Rakušanů ve čtyřhře, ale už Mezer nestačil na Ferera a Peya na Almara a Rakušané si uvědomili, že jen skvělá čtyřhra pro úspěch v nejvyšších patrech Davisova poháru nestačí!

Američané vyhráli v Monte Carlu!
O největší šok letošních čtvrtfinálových zápasů se postarali tenisté Spojených států Amerických! Američané v čele s Isnerem překvapili i Francii, tedy přesněji řečeno na antuce v Monte Carlu, v semifinále Američané vyzvou Španělsko.
Američané letos zvládli i druhý zápas Davisova poháru na hostující antuce. Po Švýcarech zaskočili v Monte Carlu i Francii a hrdinou se stal znovu dlouhán John Isner. Ten získal rozhodující bod po výhře nad šestým hráčem světa Tsongou. K boji o postup do finále Spojené státy pocestují znovu na půdu soupeře - v září ve Španělsku vyzvou obhájce titulu. v únoru šokovali výhrou na švýcarské antuce, když si s favorizovaným soupeřem poradili i bez Roddicka a Boba Bryana. Hrdinou se tehdy stal John Isner, který ve dvouhrách porazil Federera i Wawrinku a k bodu pomohl i ve čtyřhře.

A o překvapení se výběr kapitána Jima Couriera postaral i ve čtvrtfinále, byť se těsně před zápasem s reprezentanty země galského kohouta omluvil kvůli extrémní únavě aktuálně nejlepší Američan Mardy Fish. V týmu však nechyběl dvoumetrový Isner, který se stal znovu ústřední postavou. Isner v první den daviscupového zápasu s Francií nejprve smetl ve třech setech Gillesa Simona a vyrovnal na 1:1. V sobotu pak světové jedničky Bob a Mike Bryanovi získali druhý bod a Isner trochu překvapivý obrat dokonal. Na antuce v Monte Carlu, kde ihned po zápase Davis Cupu začal turnaj Masters 1000, si vyšlápl i na Jo-Wilfrieda Tsongu, šestého hráče světa a domácí jedničku porazil a získal rozhodující třetí bod! .

Utkání v hledišti Country Clubu v Monte Carlu sledoval i Novak Djokovič, který vynechal čtvrtfinálové utkání Srbska v Praze s českými tenisty. Také kapitán Francouzů Guy Forget musel před čtvrtfinálovým duelem nedobrovolně sáhnout do sestavy, když se mu kvůli zranění břišních svalů omluvil Gael Monfils. Toho nahradil Gilles Simon, který v pátek za stavu 1:0 nestačil na dlouhána a hrdinu zápasu Isnera.

Základ úspěchu: dvojčata Bryanovi a dlouhán Isner

Američané i ke třetímu letošnímu zápasu Davisova poháru poletí na půdu soupeře a je takřka jisté, že budou bojovat na antuce. Čekají je totiž obhájci titulu ze Španělska, kteří si však možná ještě dobře rozmyslí, na jaký povrch Američany - vzhledem k jejich letošním úspěchům na pomalém povrchu - pozvou.

Kapitán Francouzů Guy Forget byl z prohry v domácím prostředí od Američanů zklamán: „Vlastně nás porazil jeden hráč, Ister. Myslím, že i bez Monfilse bylo v silách Tsongy a Simona Osmera porazit. A navíc, měli jsme i skvělý pár pro čtyřhru, který spíše podlehl velkým jménům bratří Bryanových, než jejich skutečnému výkonu!“

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa