»
S
I
D
E
B
A
R
«
Petr Havlík (spoluzakladatel ODS): Důležité věci se obvykle nedějí náhodně
28. Červenec 2015

Klaus ukradl, zdiskreditoval a zdevastoval politickou pravici. Možná na něčí popud. Společně se Zemanem zdevastovali obvyklý politický střet tradičních politických stran. A možná na něčí popud. Toho využil Babiš. Ukradl protikorupční rétoriku a občanský vzdor. Koncentruje moc, rehabilituje normalizační mentalitu. Platí si veřejné mínění a vnucuje ostatním povinný optimismus. Stát je firma, jeho firma. A to vše možná na něčí popud. V zemi, kde je průměrná mzda menší než tisíc euro a na kterou 65 procent lidí nedosáhne. A úzká oligarchická parta uchvátila klíčové komodity státu a úspěšně točí miliardy tu v Rusku, tu v Číně a výdělky ukládá v daňových rájích. A možná také na něčí popud. Politika je u nás jen pokračováním byznysu jinými prostředky.

Článek je převzat ze stránek iniciativy Vraťte nám stát

Čínští turisté nakupují v ČR více než Rusové
27. Červenec 2015

Útraty čínských turistů v Česku rychle rostou. V březnu a červnu dokonce Číňané poprvé utratili v tuzemských obchodech víc než Rusové. V prvním letošním pololetí vzrostly nákupy Číňanů meziročně o 119 procent, v případě Ruských návštěvníků klesly o 42 procent. Další růst se očekává od podzimu po zavedení přímého leteckého spojení Peking - Praha. Uvedla to společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH. Čínských turistů by letos mohlo přijet do ČR zhruba 270.000.

V červnu dosáhl podíl útrat čínských návštěvníků 26 procent celkové částky, kterou turisté v ČR v obchodech nechali. Podíl Rusů klesl na 24 procent. Ještě v lednu 2014 se přitom Rusové podíleli na útratách zahraničních turistů z 68 procent a Číňané ze čtyř procent.

“Nejsou to však jen Číňané, ale i další asijské země, které posilují svoji pozici na trhu, např. Tchaj-wan či Thajsko, které má také jednu z nejvyšších průměrných útrat,” uvedla marketingová manažerka Global Blue Zuzana Roubíčková.

Návštěvníci z Thajska utratili v průměru v ČR 31.329 korun. Druzí jsou Číňané, kteří v obchodech nechají 21.443 korun. Američané pak částku 15.639 korun. Číňané nejčastěji kupují oblečení a módu (45 pct) a šperky a klenoty (37 pct). Ruský turista průměrně utratí v Česku jen 7839 korun.

Do Česka loni přijelo o pětinu víc čínských turistů, celkem 211.000. Čínské aerolinie Hainan Airlines začnou létat mezi Prahou a Pekingem 23. září třikrát týdně. Linku ročně využije asi 60.000 cestujících. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur letos přijede do ČR 270.000 čínských turistů.

Od září bude v Česku vysílat Mňau TV věnovaná domácím mazlíčkům
27. Červenec 2015

Společnost CE Media zahájí v Česku letos v září vysílání kanálu Mňau TV věnovaného domácím mazlíčkům. Bude součástí celoplošného Multiplexu 4, který je dostupný pro 95 procent obyvatel ČR. Investice do projektu se pohybuje v desítkách milionů korun. ČTK to dnes sdělila CE Media, která už v Česku provozuje televizní kanál o životním stylu Mňam TV.

“Ve střednědobém výhledu máme podobný cíl jako u Mňam, tedy tříprocentní podíl na trhu,” uvedl generální ředitel CE Media Pál Milkovics. Dodal, že firma počítá s natáčením vlastních programů i zapojením diváků a jejich materiálů. Mňau TV má cílit převážně na ženy a děti.

Výrobu vlastních pořadů bude podle CE Media zajišťovat několik desítek pracovníků v součinnosti se sesterskou Mňam TV. Nový kanál počítá podle Milkovicse s mírně většími počátečními náklady než Mňam TV, ale měl by mít levnější provoz.

Podíl Mňam TV na celodenní sledovanosti se podle údajů Asociace televizních organizací v posledních třech měsících pohyboval kolem 0,1 procenta lidí ve věku od 15 let.

Fiat Chrysler dostal rekordní pokutu 105 milionů USD
27. Červenec 2015

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) udělil automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) rekordní pokutu 105 milionů USD (2,6 miliardy Kč) kvůli selháním při svolávání milionů vozů ke kontrole. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty NHTSA.
foto

Ilustrační foto - Jim Press, ředitel automobilky Chrysler, představuje na autosalonu v Detroitu vůz Dodge Ram. AP Paul Sancya

V rámci dohody mezi automobilkou a úřadem FCA rovněž souhlasila, že nabídne majitelům některých vozů jejich odkup, nebo částečnou výměnu či opravu zdarma. Částečná výměna, třeba formou koupě nového vozu, kdy se starý vůz vezme na protiúčet, se má uskutečnit u sportovně-užitkových vozů Jeep, kterým hrozil únik paliva z nádrže a následný požár. Odkup se pak týká více než 500.000 vozů Dodge Ram, Dakota či Chrysler Aspen. Nabídka odkupu aut je rovněž rekordní. Většinou se k odkupu aut výrobcem přistupuje, když je závada tak rozsáhlá, že ji nelze odstranit, a vůz je proto nutné vyřadit z provozu.

Podle dohody FCA rovněž souhlasil, že umožní nezávislému kontrolorovi, aby provedl audit jeho kontrol vozů za poslední tři roky.

Pokuta pro FCA překonala předchozí rekordní pokutu 70 milionů USD, kterou NHTSA udělila automobilce Honda Motor v lednu za to, že automobilka neinformovala o nehodách jejích vozů a zraněních a úmrtích při těchto nehodách.

Bankrot Řecka, krach Evropské unie
16. Červenec 2015

Čtenář řady českým médií musí nutně dospět k závěru, že Řecko páchá ekonomickou sebevraždu, jelikož nechce splácet svoje dluhy. A obecně vzato, ten kdo neplní svoje závazky je neseriózním partnerem, se kterým není možné počítat. Proč se tedy zejména Německo snaží doslova vnutit výměnou za jakési „velmi pofiderní“ reformy řecké levicově-nacionální vlády další půjčku Řecku. A to přesto, že současná vláda Řecka půjčku paradoxně chce bez toho, aby splatila alespoň část svých sluhů a povedlo se jí svou legitimitu potvrdit i referendem, které předtím vehementně odmítala. Důvod je nasnadě, Řecku vedenému levicovou vládou vůbec nejde o zachování státu v eurozóně, kam se stejně dostalo podvodem, když při vstupu do zóny států platících eurem zfalšovalo řadu velmi důležitých statistických údajů, ale jde mu o to jít jakousi třetí cestou mimo oficiální proud EU. Zatímco Německu jako stavebnímu pilíři Evropské unie jde o zachování linie politického programu eurozóny a tím i celé EU.
Na to, abychom pochopili, že současné Řecko raději přijme bankrot, začne tisknout drachmy a následně bude kontrolovat vývoj jakéhosi modelu socialistické, státem kontrolované ekonomiky, je potřeba se podívat, kdo současným Řekům vládne. Koalici tvoří strana SYRIZA a Nezávislí Řekové. SYRIZA je marxistická strana, která vznikla odtržením od Komunistické strany Řecka v roce 1968 na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Nejsou to Stalinisté, ale pořád jsou to Marxisté zvyklí na centrální plánování, silnou roli státu a nepochybně budou chtít dohlížet nade vším, co je řecké! Navíc to slíbili voličům, a tak minimálně oddalováním reforem třeba o dva roky hrají i o čas. V tomto smyslu se také shodují s Nezávislými Řeky, kteří jsou silně izolovanou nacionalistickou formací a daleko více, než k demokracii se hlásí k silnému národnímu státu.
Existuje tedy mylná domněnka, že bankrot ublíží v první řadě Řecku. Ale to je ten největší omyl, bankrot bude pro Řecko znamenat, že z dluhů prakticky nezaplatí nic, což se v první řadě dotkne věřitelů, kterými je kromě Mezinárodního měnového fondu hlavně Evropská centrální banka, a tedy jsou to ostatní státy Evropské unie. Kredit Řecka sice poklesne, ale ten už je nyní na bodu nula a navíc všem musí být jasné, že všechny své dluhy řecko nesplatí ani omylem. Ale vedení současného Řecka jde především o to, aby na svém národním území levicově-nacionalistická vláda posílila a hlavně mohla experimentovat s modelem socialistického státu, tedy jakousi třetí cestou světové ekonomiky, což ostatně už zkoušeli i českoslovenští komunisté v roce 1968. Je to asi model utopistický, nicméně může nějakou dobu Řekům vydržet, tím spíše, že Řecko má v ruce velký trumf v podobě přívalu uprchlíků na jeho území a případné vystoupení Řecka z eurozóny a potažmo Evropské unie by mohlo způsobit, že by se z jeho území doslova valily davy uprchlíků do ostatních zemí EU.
Případný bankrot Řecka tedy ani není tak strašákem pro Řecko samotné, ale především pro Evropskou unii. To si uvědomuje i německá premiérka a již vzkázala, že odchod Řecka z eurozóny se může jevit jako konec celé Evropské unie. To už ani nemluvě o symbolickém významu Řecka a jeho tradic pro politiku EU. I proto se zejména Německo snaží doslova nadbíhat řecké vládě a nabízet kompromisy, které už nemají nic společného s důchodovou a zásadní fiskální ekonomickou reformou řecké ekonomiky. Řecká vláda rozehrála na evropské šachovnici nebezpečnou hru, doslova se nechá hýčkat nabídkami co dostane za to, že zůstane v eurozóně. A když přijde bankrot, nebude to zase až tak bolet Řecko samotné, jako Evropskou unii. Ostatně, každý jen trochu rozumný ekonom vám řekne, že Řecko vlastně už dávno zbankrotovalo, jelikož není a dlouhodobě nebude moci splácet své závazky, nyní jde jen o to, zda se s ním sveze i celá eurozóna….

Celá tato šachová partie mezinárodních politických hráčů totiž znamená jediné, pro Řecko „maximálně“ bankrot, ale pro Evropskou unii krach se vším všudy!
Václav Prokůpek, Investportal.cz

Skupina E 1.B třídy začne derby Komárov - Žebrák
16. Červenec 2015

Los 1.B třídy skupiny E Středočeského kraje přinesl hned několik překvapení. Do soutěže nakonec nesestoupily FK Lety, které se zachránily v 1.A třídě a naopak do ní postoupil celek z druhého místa okresu Praha-západ FK Dobříč. Navíc Olympia Zdice byla přeřazena v rámci 1.B třídy do skupiny A, zatímco ze skupina A přibyl do skupiny E Sokol Sedlec-Prčice.
Ve čtvrtek 9.7. 2015 se v Národním domě na pražských Vinohradech uskutečnil losovací aktiv Středočeského krajského fotbalového svazu (SKFS), kterým vlastně začala nová sezóna. Jak jsme už avizovali ve skupině E 1.B třídy došlo k největším změnám v obsazení jednotlivými týmy. Vyměnila se jich přesná polovina.
Vypadla z ní mužstva, která buď postoupila do vyšší soutěže – 1.A třídy (TJ MONGEO Podlesí, FK Mníšek pod Brdy a SK Hostomice), letos to byly opravdu rekordní tři celky, anebo která sestoupila. Do soutěže se navíc nepřihlásily SK Jince 1921 a překvapivě, zřejmě na vlastní žádost, se tým Olympie Zdic po roce působení ve skupině E vrátil do skupiny A. Nově postoupily nejenom první, ale také dva týmy z dalších míst přeborů okresů Příbram a Beroun (z Příbramska první Tatran Sedlčany B, druhý SK Spartak Příbram B, z Berounska první Fk Komárov a třetí Spartak TOS Žebrák, druhý tým okresu Berounska Chlumec se postupu vzdal), ale také, což je další velké překvapení pro mnohé týmy, se do skupiny E 1.B třídy dostalo i druhé mužstvo z okresu Praha-západ, tedy FK Dobříč. Z 1.A třídy sestoupil jen Union Cerhovice, tedy poslední patnáctý celek skupiny 1.A třídy skupiny A, zatímco FK Lety umístěné na čtrnáctém místě v 1.A třídě zůstávají! Přeřazeno do skupiny E bylo navíc družstvo Sedlce-Prčic.
Pro ročník 2015/2016 je připraveno hned několik novinek. O přechodu na elektronické registrace, zápisy i přestupy jsme již na našem portálu informovali. Další změnou jsou nové začátky utkání. Do 1.9. se bude hrát úředně od 16.30 hodin, pak dvakrát od 16.00 hod. atd. Na závěr října se tři utkání odehrají od 14.30 a v listopadu pak dvě od 14.00 hodin. Samozřejmě pokud mužstva nemají jiný začátek než úřední, v případě 1.B třídy skupiny E je to jen vítěz okresního přeboru Berounska - FK Komárov, který má začátky v sobotu od 10.15 hod. Polovina týmů bude hrát v neděli, polovina v sobotu.
Další novinkou v soutěžích dospělých SKFS je to, že se v případě nerozhodného výsledku budou kopat pokutové kopy. Lepší tým získá dva body, horší jen jeden. Mění se i disciplinární řád. V případě udělení červené karty za dvě žluté, bude na hráči, zda trest v podobě zastavení činnosti na jeden zápas vykoná nebo se tzv. vykoupí.

1, kolo – sobota 22.8. od 10.15 FK Komárov – Spartak TOS Žebrák, od 16.30 hod SK Nový Knín –SK Březnice 1918, TJ Tochovice – Union Cerhovice, AFK Loděnice – FK Hořovicko „B“, FK Dobřícč – TJ Daleké Dušníky, neděle 23.8. od 16.30 hod Petrovice u Sedlčan – SK Spartak Příbram „B“, Tatran Sedlčany „B“ – Sokol Sedlec/Prčice
2.kolo – sobota 29.8. od 16.30 hod SK Březnice 1918 – SK Petrovice u Sedlčan, Spartak TOS Žebrák – TJ Tochovice, AFK Loděnice – FK Dobříč, neděle 30.8. od 16.30 hod TJ Daleké Dušníky – FK Komárov, Sokol Sedlec/Prčice – SK Nový Knín, Union Cerhovice – Tatran Sedlčany „B“, FK Hořovicko „B“ – SK Spartak Příbram „B“
Přípravné zápasy – SK Nový Knín hostí v neděli 26.7. od 18 hodin FC Přední Kopaninu a v sobotu 1.8. od 18 hodin Černolice.

AFK Loděnice vyrážejí na Annenskou pouť do Mýta u Rokycan na turnaj hraný v neděli 26.7. od 13 hodin. Svěřenci kouče Jana Beto budou mít za soupeře domácí Slavoj Mýto, nováčka krajského přeboru Plzeňského kraje, SK Zbraslav, nováčka krajského přeboru Prahy a Senco Doubravka, tradičního účastníka divize. V sobotu 1:8. čeká AFK Loděnice turnaj v Nižboru a další sobotu 8.8. turnaj v Hýskově!
TJ Tochovice hostí 25.7. tradiční fotbalový turnaj v rámci oslav 75. výročí kopané v obci a pravděpodobnými účastníky by měly být TJ MONGEO Podlesí, SK Březnice 1916 a jihočeské Mirovice.

Sk Březnice 1918 vyráží již v sobotu 18.7. na Turnaj tří Březnic do Březnice u Bechyně, kde bude kromě Březnice u Příbrami hrát i Březnice u Zlína.

Rezerva Hořovicka zajíždí v přípravě na trávník Jinců, v neděli od 10.30 hodin.
Tatran Sedlčany „B“ začíná přípravu v sobotu 18.7. od 18 v Neveklově, kde se nováček soutěže utká s SK Benešov „B“. V neděli 26.7. od 17 hodin hraje rezerva Sedlčan v tavernách se Sepekovem a 2.8. zajíždí na turnaj do Sedlce – Prčice.

Další nováček FK Komárov začíná přípravu na Rokycansku, 25.7. od 17 hodin hraje s druhým celkem okresního přeboru Rokycanska Spartakem ve Strašicích, v sobotu 15.8. hraje ve Zbiroze od 17 hodin s místním TJ Město.

TJ Sokol Sedlec-Prčice hostí 2.8. od 12 hodin na Memoriálu Františka Hájka i rezervu Sedlčan a dalšími soupeři v přípravě by měli být – v sobotu 18.7. od 17 hod SK Votice, v neděli 26.7. od 17 hodin ZVVZ Milevsko „B“, v sobotu 8.8. od 17 hodin SK Nový Knín a v neděli 16.8. od 17 hodin TJ Daleké Dušníky.
Václav Prokůpek, fotbalunas.cz

GLOSA: Baráže ANO či NE?
16. Červenec 2015

Fotbalová sezóna amatérských soutěží končila jako vždy takzvanými barážovými zápasy. V poslední době a my všichni, co jsme zpravodajství z takzvaných baráží zprostředkovávali, jsme tyto informace zaznamenávali, se objevuje čím dál tím více hlasů volajících po zrušení barážových zápasů.

Kdy a proč baráže do ČR, respektive do Plzeňského a Karlovarského kraje pronikly? Omylem bývají přisuzovány jako jeden z kroků nebo chcete-li výmyslů současného místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbera. Ano, byl to skutečně tento fotbalový funkcionář, který přišel s nápadem zatraktivnit boje o postup a sestup barážemi. Není to ale jeho výmysl, jelikož baráže se dlouhou dobu už hrají v sousedním Německu a mimochodem, mají velkou popularitu.

Nejsem přívržencem všeho západního, stejně jako nejsem odpůrcem všeho z východu. Každá myšlenka je smysluplná někde jinde, v jiné podobě a samozřejmě musí také splňovat určitý cíl. Baráže v sousedním Německu splňují cíle hned několikrát, přitahují do hledišť statisíce diváků, jsou atraktivní, sledované a ještě navíc přinášejí zisky do klubových pokladen. Měl jsem letos možnost sledovat jak profesionální baráž o Bundesligu mezi Hamburkem SV a Karlsruherem SC, tak i baráž amatérských týmů v 6. německé lize. To nadšení, projevy klubismu a patriotismu, to bylo něco, nad čím i nestranný fanoušek musel zaplesat.

Je logické, že dobrý projekt, a tím bezpochyby baráže v Německu jsou, přinese jako první kraj sousedící s Německem a dokonce Bavorskem, kde jsou baráže výstavním artiklem místního fotbalu, jak na profesionální, tak i amatérské bázi. Tím pádem je i logické, že s barážemi přišli takříkajíc kraje ležící na hranici s Německem a Bavorskem – tedy Plzeňský a Karlovarský kraj a že jsou tedy spojeni s funkcionářem z tohoto kraje Romanem Berberem.

Přesto ještě před barážemi se z klubů ozývaly hlasy, jak jsou pro ně tyto barážové souboje nevýhodné, jelikož se hrají i v pracovní dny a kluby už sezónu takříkajíc dohrávaly. Navíc, na barážový zápas jsou delegováni čtyři rozhodčí, jeden delegát a náklady tak zatěžují oddílové pokladny amatérských celků. I přesto se ve všech osmi oddílech Plzeňského kraje zhostili letos baráží na výbornou a duely měly velkou návštěvnost a byly oslavou regionálního fotbalu. Otázkou zůstává, proč se hrály jen čtyři zápasy? Správně a podle prvního ročníku baráží bych se jich mělo hrát sedm, dvě o krajský přebor, tři o 1.A třídu a dvě o 1:B třídu. Jenže Slavoj Koloveč už před barážemi dal najevo, že dobrovolně sestupuje z Krajského přeboru a postup se takříkajíc posunul.

A aby toho nebylo málo, po barážích Doubravka nepřihlásila svoji rezervu do 1.A třídy, a tak se vlastně dvě baráže hrály zbytečně, jelikož i poražené celky z nich postupovaly. Nic proti Kralovicím, ba ani Částkovu, je dobře že tyto celky si budou moci zahrát vyšší soutěž, ale otázkou je, k čemu vlastně ta baráž byla, když z ní nakonec postoupily i poražené týmy.

Těžko někoho obviňovat, český fotbal stále více zasahuje finanční krize. I proto se druhá liga bude hrát jen s patnácti týmy, zatímco ta třetí – ČFL s dvaceti mužstvy (otázkou je, kolik z nich tu soutěž dohraje?). Nikdy nelze vyloučit, že někdo prostě z finančních důvodů odstoupí, přesto si myslím, že baráže by neměly být rušeny. Jistě stojí za úvahu zda je nehrát v jiném formátu – třeba sobota – sobota nebo neděle – neděle a vynechat pracovní dny, kdy většina obětavých hráčů, funkcionářů a pracovníků fotbalového hnutí chodí do práce.

Co by ale stálo daleko více za úvahu, když už oddíly investují do baráže nemalé finanční prostředky, měla by se z nich stát pořádná show, oslava fotbalu ve městech a obcích, kde se baráže hrají. Měly by být více propagovány a v tom i my žurnalisté jsme jistě nápomocní podat pomocnou ruku. Prostě pro město a obec, kde se baráže hrají by to měl být svátek amatérské kopané. Bezpochyby se nemůžeme srovnávat se sousedním Německem, kde klubismus dosahuje obrovských rozměrů a na zápas šesté ligy přijde okolo tří tisíc diváků, ale tak nějak mám pocit, že baráže se v posledních letech berou jako nucené zlo, kterým je potřeba projít. A to není dobře! Pakliže se baráže nebudou hrát s tím, že to oddíly baví, hecují se mezi sebou, že baráže plní zpravodajství fotbalových portálů, pak skutečně jejich smysl padá. Ale věřte, že baráže se dají dělat s nadšením a s plnými zástupy fanoušků, jak na krajské, tak i okresní úrovni. Musí ale splnit hned několik faktorů – dobrou propagaci, klubový duch, touhu v baráži uspět a postoupit! A hlavně, musí být svátkem a oslavou fotbalu, musí kluby bavit, nikoliv být jen nuceným sehraným zlem.

Václav Prokůpek

Na vaše názory, zda by se měly hrát baráže, v jaké formě a na reakce týkající se barážových zápasů v ČR se těšíme facebookových stránkách

facebook.com/vaclav.prokupek1

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa