»
S
I
D
E
B
A
R
«
Analýza čtvrtfinále Davis Cupu
21. Květen 2012

Američané po Švýcarech vyřadili i Francouze, jinak zůstala domácí antuka nedobytná
Dlouhán Ister naštval kapitána Forgeta!
Po sobotních čtyřhrách nebyl žádný čtvrtfinálový souboj v Davis Cupu rozhodnut. Blíže k postupu do semifinále měli před nedělními dvouhrami tenisté na antukových dvorcích ( na jiném povrchu se totiž čtvrtfinále letošního Davis Cupu nehrálo) kromě českých hráčů i tenisté Španělska, Argentiny a USA. Zatímco Španělé se vzpamatovali rychle ze sobotní prohry ve čtyřhře s Rakušany, Argentinci se nenechali zaskočit skvělým výkonem Ciliče a Del Potro poslal Jihoameričany do semifinále, Francouzi nedokázali zvrátit zápas s Američany a dlouhán Ister poslal tým USA do semifinále proti Španělům. Naštval tím publikum v Monte Carlu i vedení Francouzského tenisového svazu, které začalo přemýšlet i o tom, zda by nehrajícího kapitána Francouzů Guy Forgeta neměl na lavičce nehrajícího kapitána země galského kohouta nahradit někdo jiný.
Čeští tenisté poletí k semifinále do Argentiny, přestože Jihoameričané měli první dva dny čtvrtfinálového souboje na domácí antuce v Buenos Aires problémy s Chorvatskem. Hosté z jedné z bývalých jugoslávských republik měli blízko vedení 2:1 na zápasy, Marin Čilič ale druhý pětihodinový zápas během dvou dnů nevyhrál. Deblovou bitvu nakonec vyhráli David Nalbandian a Eduardo Schwank. Chorvatskou dvojici Mario Čilič a Ivo Karlovič porazili poměrem 8-6 v rozhodující páté sadě. Ciličova výhra nad Nalbandianem sice zaskočila domácí tenisty a sázkaře, ale byla jediným bodem Chorvatů, který si z hlavního města Argentiny odvezli. Del Potro totiž ve třech setech smetl Karloviče a nakonec i Voliče a když přidal závěrečný bod Monaco, bylo jasné, že hrdinou zápasu je Del Potro a čeští tenisté pocestují k semifinále o salátovou mísu pana Davise do jižní Ameriky.
Hrdina čtvrtfinálové bitvy na antuce v Buenos Aires Del Potro připomenul: „Chorvati jsou svým stylem hry podobní Čechům i výsledek 4:1 bych tedy bral!“

Jen skvělý výkon Rakušanů ve čtyřhře nestačil
Jako první už mohli postoupit španělští obhájci trofeje, jenže jejich oslavy odložili Rakušané. Malou jiskřičku naděje vykřesali Olivier Marach a Alexander Peya, kteří vyhráli čtyřhru nad duem Marcel Granollers a Marc López, i tak ale měli domácí do semifinále blíže. Španělé prohráli čtyřhru po více než třech a půl hodinách -63 4-6 4-6 6-7.
Obhájci titulu Španělé vedli ve čtvrtfinále na antuce v Martine dÓr v zápase Davis Cupu nad Rakouskem už 2:0 na zápasy. Nicolás Almagro a David Ferrer se na výhry příliš nenadřeli - na výhry nad Melzerem, respektive Haiderem-Maurerem potřebovali dohromady jen 3 hodiny a 25 minut. Pětinásobní vítězové Davisova poháru Španělé, kteří ovládli tři ze čtyř posledních ročníků, se letos musí obejít bez své hvězdy Rafaela Nadala, Fernanda Verdaska a Feliciana Lópeze, kteří se soustředí na individuální úspěchy a olympiádu. Nehrající kapitán Alex Corretja, jenž před sezónou vystřídal Alberta Costu, ale má stále z čeho vybírat a pro čtvrtfinále se mu navíc do týmu vrátil i pátý hráč světa David Ferrer.

Španělsko, které v domácím prostředí vyhrálo už dvacet dva zápasů v řadě a naposledy bylo pokořeno v roce 1999, pozvalo své čtvrtfinálové soupeře Rakušany na antuku do turistického letoviska Marina d´Or v Oropesa del Mar, které leží na východním pobřeží Costa del Azahar. K úvodní dvouhře za domácí nastoupil 12. hráč světa a týmová dvojka Nicolás Almagro, který potvrdil, že na antuce patří mezi světovou špičku. Hostujícímu Jürgenu Melzerovi, který je pro Rakušany největší nadějí, totiž nedal sebemenší šanci. Za celý zápas nečelil jedinému brejkbolu a za necelé dvě hodiny hry zvítězil suverénně ve třech setech! „Byl nervózní. Na začátku bylo vidět, že byl hodně napjatý,“ všiml si Almagro, který na přelomu první a druhé sady získal 15 fiftýnů v řadě. „Věděl jsem, že mám dnes šanci vyhrát a nakonec jsem se cítil velmi dobře. Bylo to těžké utkání, ale asi to byl můj nejlepší zápas v Davis Cupu,“ přiznal šestadvacetiletý Španěl. Semifinalista French Open 2010 Melzer ventiloval svou frustraci na začátku třetího setu, kdy o antuku rozbil svou raketu. „Dnes se mi nic nedařilo, vůbec jsem se nedostal do rytmu,“ litoval třicetiletý Rakušan a mimochodem také přítel české tenistky Ivety Benešové.
Za stavu 1:0 na zápasy nastoupil k druhé dvouhře David Ferrer proti soupeři z druhé světové stovky Andreasi Haideru - Maurerovi a pátý hráč světa do puntíku potvrdil roli favorita. Rakušana za necelou hodinu a půl deklasoval a zvýšil vedení na 2:0 na zápasy. „Bylo to jednodušší, než jsem očekával. Nejdůležitější je, že na konci dne vedeme 2:0,“ komentoval Ferrer.
Po úspěchu Rakušanů ve čtyřhře, ale už Mezer nestačil na Ferera a Peya na Almara a Rakušané si uvědomili, že jen skvělá čtyřhra pro úspěch v nejvyšších patrech Davisova poháru nestačí!

Američané vyhráli v Monte Carlu!
O největší šok letošních čtvrtfinálových zápasů se postarali tenisté Spojených států Amerických! Američané v čele s Isnerem překvapili i Francii, tedy přesněji řečeno na antuce v Monte Carlu, v semifinále Američané vyzvou Španělsko.
Američané letos zvládli i druhý zápas Davisova poháru na hostující antuce. Po Švýcarech zaskočili v Monte Carlu i Francii a hrdinou se stal znovu dlouhán John Isner. Ten získal rozhodující bod po výhře nad šestým hráčem světa Tsongou. K boji o postup do finále Spojené státy pocestují znovu na půdu soupeře - v září ve Španělsku vyzvou obhájce titulu. v únoru šokovali výhrou na švýcarské antuce, když si s favorizovaným soupeřem poradili i bez Roddicka a Boba Bryana. Hrdinou se tehdy stal John Isner, který ve dvouhrách porazil Federera i Wawrinku a k bodu pomohl i ve čtyřhře.

A o překvapení se výběr kapitána Jima Couriera postaral i ve čtvrtfinále, byť se těsně před zápasem s reprezentanty země galského kohouta omluvil kvůli extrémní únavě aktuálně nejlepší Američan Mardy Fish. V týmu však nechyběl dvoumetrový Isner, který se stal znovu ústřední postavou. Isner v první den daviscupového zápasu s Francií nejprve smetl ve třech setech Gillesa Simona a vyrovnal na 1:1. V sobotu pak světové jedničky Bob a Mike Bryanovi získali druhý bod a Isner trochu překvapivý obrat dokonal. Na antuce v Monte Carlu, kde ihned po zápase Davis Cupu začal turnaj Masters 1000, si vyšlápl i na Jo-Wilfrieda Tsongu, šestého hráče světa a domácí jedničku porazil a získal rozhodující třetí bod! .

Utkání v hledišti Country Clubu v Monte Carlu sledoval i Novak Djokovič, který vynechal čtvrtfinálové utkání Srbska v Praze s českými tenisty. Také kapitán Francouzů Guy Forget musel před čtvrtfinálovým duelem nedobrovolně sáhnout do sestavy, když se mu kvůli zranění břišních svalů omluvil Gael Monfils. Toho nahradil Gilles Simon, který v pátek za stavu 1:0 nestačil na dlouhána a hrdinu zápasu Isnera.

Základ úspěchu: dvojčata Bryanovi a dlouhán Isner

Američané i ke třetímu letošnímu zápasu Davisova poháru poletí na půdu soupeře a je takřka jisté, že budou bojovat na antuce. Čekají je totiž obhájci titulu ze Španělska, kteří si však možná ještě dobře rozmyslí, na jaký povrch Američany - vzhledem k jejich letošním úspěchům na pomalém povrchu - pozvou.

Kapitán Francouzů Guy Forget byl z prohry v domácím prostředí od Američanů zklamán: „Vlastně nás porazil jeden hráč, Ister. Myslím, že i bez Monfilse bylo v silách Tsongy a Simona Osmera porazit. A navíc, měli jsme i skvělý pár pro čtyřhru, který spíše podlehl velkým jménům bratří Bryanových, než jejich skutečnému výkonu!“

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa