»
S
I
D
E
B
A
R
«
GLOSA: Baráže ANO či NE?
16. Červenec 2015

Fotbalová sezóna amatérských soutěží končila jako vždy takzvanými barážovými zápasy. V poslední době a my všichni, co jsme zpravodajství z takzvaných baráží zprostředkovávali, jsme tyto informace zaznamenávali, se objevuje čím dál tím více hlasů volajících po zrušení barážových zápasů.

Kdy a proč baráže do ČR, respektive do Plzeňského a Karlovarského kraje pronikly? Omylem bývají přisuzovány jako jeden z kroků nebo chcete-li výmyslů současného místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbera. Ano, byl to skutečně tento fotbalový funkcionář, který přišel s nápadem zatraktivnit boje o postup a sestup barážemi. Není to ale jeho výmysl, jelikož baráže se dlouhou dobu už hrají v sousedním Německu a mimochodem, mají velkou popularitu.

Nejsem přívržencem všeho západního, stejně jako nejsem odpůrcem všeho z východu. Každá myšlenka je smysluplná někde jinde, v jiné podobě a samozřejmě musí také splňovat určitý cíl. Baráže v sousedním Německu splňují cíle hned několikrát, přitahují do hledišť statisíce diváků, jsou atraktivní, sledované a ještě navíc přinášejí zisky do klubových pokladen. Měl jsem letos možnost sledovat jak profesionální baráž o Bundesligu mezi Hamburkem SV a Karlsruherem SC, tak i baráž amatérských týmů v 6. německé lize. To nadšení, projevy klubismu a patriotismu, to bylo něco, nad čím i nestranný fanoušek musel zaplesat.

Je logické, že dobrý projekt, a tím bezpochyby baráže v Německu jsou, přinese jako první kraj sousedící s Německem a dokonce Bavorskem, kde jsou baráže výstavním artiklem místního fotbalu, jak na profesionální, tak i amatérské bázi. Tím pádem je i logické, že s barážemi přišli takříkajíc kraje ležící na hranici s Německem a Bavorskem – tedy Plzeňský a Karlovarský kraj a že jsou tedy spojeni s funkcionářem z tohoto kraje Romanem Berberem.

Přesto ještě před barážemi se z klubů ozývaly hlasy, jak jsou pro ně tyto barážové souboje nevýhodné, jelikož se hrají i v pracovní dny a kluby už sezónu takříkajíc dohrávaly. Navíc, na barážový zápas jsou delegováni čtyři rozhodčí, jeden delegát a náklady tak zatěžují oddílové pokladny amatérských celků. I přesto se ve všech osmi oddílech Plzeňského kraje zhostili letos baráží na výbornou a duely měly velkou návštěvnost a byly oslavou regionálního fotbalu. Otázkou zůstává, proč se hrály jen čtyři zápasy? Správně a podle prvního ročníku baráží bych se jich mělo hrát sedm, dvě o krajský přebor, tři o 1.A třídu a dvě o 1:B třídu. Jenže Slavoj Koloveč už před barážemi dal najevo, že dobrovolně sestupuje z Krajského přeboru a postup se takříkajíc posunul.

A aby toho nebylo málo, po barážích Doubravka nepřihlásila svoji rezervu do 1.A třídy, a tak se vlastně dvě baráže hrály zbytečně, jelikož i poražené celky z nich postupovaly. Nic proti Kralovicím, ba ani Částkovu, je dobře že tyto celky si budou moci zahrát vyšší soutěž, ale otázkou je, k čemu vlastně ta baráž byla, když z ní nakonec postoupily i poražené týmy.

Těžko někoho obviňovat, český fotbal stále více zasahuje finanční krize. I proto se druhá liga bude hrát jen s patnácti týmy, zatímco ta třetí – ČFL s dvaceti mužstvy (otázkou je, kolik z nich tu soutěž dohraje?). Nikdy nelze vyloučit, že někdo prostě z finančních důvodů odstoupí, přesto si myslím, že baráže by neměly být rušeny. Jistě stojí za úvahu zda je nehrát v jiném formátu – třeba sobota – sobota nebo neděle – neděle a vynechat pracovní dny, kdy většina obětavých hráčů, funkcionářů a pracovníků fotbalového hnutí chodí do práce.

Co by ale stálo daleko více za úvahu, když už oddíly investují do baráže nemalé finanční prostředky, měla by se z nich stát pořádná show, oslava fotbalu ve městech a obcích, kde se baráže hrají. Měly by být více propagovány a v tom i my žurnalisté jsme jistě nápomocní podat pomocnou ruku. Prostě pro město a obec, kde se baráže hrají by to měl být svátek amatérské kopané. Bezpochyby se nemůžeme srovnávat se sousedním Německem, kde klubismus dosahuje obrovských rozměrů a na zápas šesté ligy přijde okolo tří tisíc diváků, ale tak nějak mám pocit, že baráže se v posledních letech berou jako nucené zlo, kterým je potřeba projít. A to není dobře! Pakliže se baráže nebudou hrát s tím, že to oddíly baví, hecují se mezi sebou, že baráže plní zpravodajství fotbalových portálů, pak skutečně jejich smysl padá. Ale věřte, že baráže se dají dělat s nadšením a s plnými zástupy fanoušků, jak na krajské, tak i okresní úrovni. Musí ale splnit hned několik faktorů – dobrou propagaci, klubový duch, touhu v baráži uspět a postoupit! A hlavně, musí být svátkem a oslavou fotbalu, musí kluby bavit, nikoliv být jen nuceným sehraným zlem.

Václav Prokůpek

Na vaše názory, zda by se měly hrát baráže, v jaké formě a na reakce týkající se barážových zápasů v ČR se těšíme facebookových stránkách

facebook.com/vaclav.prokupek1

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa