»
S
I
D
E
B
A
R
«
Juniorská liga.cz: Srovnání ligy v ČR a v Srbsku
27. Říjen 2012

V Srbsku je juniorská liga temperamentnější a sestupuje se z ní, říká vytáhlý stoper Příbrami

Dvacetiletý dlouhán Aleksandr Andrejevič je výraznou postavou naší Juniorské ligy. Tento stoper obléká dres 1. FK Příbram, a to nejen v juniorském týmu ze středních Čech, ale i v prvoligových barvách příbramského A mužstva. Ostatně, už ve dvaceti letech má Andrejevič bohaté zkušenosti. Rodák z Bělehradu oblékal v Srbsku dres FK Čukarički (momentálně třetího týmu srbské ligy) a i tam si vyzkoušel, jak juniorskou, tak i seniorskou první ligu.
„Rozdíl v Juniorské lize Srbska a České republiky je dost markantní, v Srbsku jsou plná hlediště i na zápasy juniorek, zápasy na Balkáně bývají temperamentnější, jak na hřišti, tak i v publiku,“ tvrdí stoper Andrejevič a připomíná, že zatímco Juniorská liga v ČR je uzavřená a nikomu nehrozí sestup, v Srbsku se o udržení v nejvyšší juniorské soutěži hraje prakticky až do posledního kola. „Můj sen? Dostat se do srbské reprezentace!“ říká Aleksandr Andrejevič a vzhledem ke svému věku si může dělat nárok na to se dostat třeba do olympijského týmu. „Nevím, jak moc mě sledují představitelé Srbského fotbalového svazu, ale komunikace mezi funkcionáři a agenty jistě funguje. Stejně jako si mě kdysi vyhlédli pro Příbram v Srbsku, jistě i nyní ví, jak hraji v tomto středočeském městě,“ říká Andrejevič a ani neví, jakou má pravdu. Při zápasech Juniorské ligy v Příbrami se mezi diváky skutečně objevili i zástupci srbského svazu.
Přestože si dvacetiletý Aleksandr ještě v Příbrami nenašel děvče, v klubu i v hornickém městě se mu moc líbí: „Myslím, že jsem zapadl do kolektivu. Zásluhu na tom má jistě i fakt, že srbština je podobná českému jazyku a odpadly tedy jazykové bariéry.“
Aleksandr Andrejevič sice přiznává, že ho lidé, když jde po ulicích Příbrami poznávají, ale zase to není tak dramatické jako v Srbsku. „Na Balkáně je fotbal náboženstvím, skoro všichni fanoušci znají hráče nejen A týmu, ale i juniorských a dorosteneckých týmů. Když se tam kdekoliv objevíte, hned s vámi diskutují a rozebírají zápasy. Jsou nesmírně informovaní. Asi nejlépe to vystihuje fráze, že fotbal je v Itálii, Chorvatsku a právě i v Srbsku doslova národním náboženstvím,“ přiznává příbramský stoper, kterého těší, že nastupuje i za áčko 1. FK Příbram. „Místní lidé jsou skvělí, sice ne tak temperamentní, ale zase jsou vlídní a dokážou vám pomoci vždy, když potřebujete,“ tvrdí Andrejevič, opora zadních řad juniorského celku 1. FK Příbram.

Václav Prokůpek

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa