»
S
I
D
E
B
A
R
«
Rekreační cyklistika: Nešetrný zásah ministerstva dopravy
27. Červenec 2011
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek reagoval na zprávu ministerstva dopravy o zákazu přívěsných vozíků za kolo. „Samozřejmě, že dětské vozíky za kolo musí lidé používat s rozumem a opatrností. Právně ale tyto vozíky nepodléhají žádnému schvalování ani zákazu,“upozorňuje Bělobrádek.
Mnoho rodin provozujících cyklistiku zneklidnila zpráva ministerstva dopravy, které chce zakázat dětské přívěsné vozíky na silnicích a cyklostezkách. Postoj k dětským přívěsným vozíkům má dvě roviny - bezpečnostní a právní. Proto předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tuto otázku konzultoval současně s bezpečnostními experty i s právníky.
Podle odborníků na bezpečnost silničního provozu je přívěsný vozík stejně nebezpečný jako malé dětské jízdní kolo. Tvrdí, že čtyřletý dětský cyklista je z hlediska bezpečnosti větším problémem než dítě v přívěsném vozíku.
Cyklista by měl volit trasu i způsob jízdy tak, aby maximálně eliminoval možný střet s motorovým vozidlem. Musí zvažovat nejen vhodnou trasu, ale také zajistit maximální viditelnost svoji, vozíku i dospělého cyklisty za vozíkem,“ říká předseda lidovců. „Z právního hlediska je pak věc zcela jasná. Jízda s dětským vozíkem je legální všude tam, kde může jet kolo. Kola a obdobná vozidla nepodléhají žádnému schvalování,“ dodal Pavel Bělobrádek.
Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka je přesvědčen, že mezi rodiči - cyklisty je drtivá většina těch, kteří si rizika spojená s přívěsným vozíkem jasně uvědomují. „Cyklistika s dětmi nemůže být nikdy zcela bezpečná. Míra rizika je ale vždy přímo úměrná zodpovědnosti rodičů. Pro zodpovědné rodiče je ale přívěsný vozík užitečným pomocníkem a nevidím proto důvod k avizovaným restrikcím,“ uzavřel Jurečka.
Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa