»
S
I
D
E
B
A
R
«
Šéf hmotných rezerv: ČR hrozí kvůli naftě v Německu škoda 1,5 mld. Kč
15. Únor 2015

Česko by kvůli sporu o naftu uskladněnou v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe mohlo přijít až o 1,5 miliardy korun, řekl v dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce předseda Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Jen hodnota nafty uskladněné v německém Krailingu podle něj dosahuje jedné miliardy korun. Spor o její vlastnictví začal poté, co s firmou bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta je českého státu.

“Škodu musíme rozdělit do dvou částí. Jednak je to nafta, která je umístěná ve skladu v Krailingu. Tam, když přepočteme evidenční stav na skladové ceny, se bavíme zhruba o jedné miliardě korun. K tomu musíme započítat pohledávky, které budeme uplatňovat po firmě Viktoriagruppe za nezaplacené faktury. Ty jsou v tuto chvíli někde v řádu 200 milionů korun,” uvedl v ČT Švagr.

Podle něj další pohledávky zhruba za deset až 20 milionů eur (276,4 až 552,8 milionu korun) budou uplatňovat také celní a daňové úřady. “Jde o katastrofický scénář. Ale nepředpokládám, že ten výsledek bude v tomto řádu,” dodal šéf SSHR Švagr.

Minulý týden se setkal s německým insolvečním správcem, kterému se snažil doložit vlastnictví nafty. Předložil mu faktury, doklady o koupi nafty za peníze daňových poplatníků, platby z běžného účtu na účet Viktoriagruppe i naskladňovací dokumenty orazítkované a podepsané zástupci Viktoriagruppe. Přesto podle Švagra insolvenční správce trvá na předběžném stanovisku odmítající uznat vlastnictví nafty ve prospěch SSHR.

“Insolvenční správce mi také sdělil, že nemá dostatek podkladů především od české části firmy Viktoriagruppe. Vyznělo to pro mě tak, že česká část nedostatečně dobře spolupracuje,” podotkl Švagr.

Problém s českou naftou v Německu řeší i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který v pátek při jednání s německým velvyslancem v ČR Arndtem Freytagem von Loringhovenem požádal německé úřady o spolupráci při zajištění převozu ropy ze zásobníků společnosti Viktoriagruppe. Kritizoval také předchozí vlády za rozhodnutí umístit část státních hmotných rezerv mimo české území.

Ve skladu firmy v bavorském Kraillingu má stát uloženu naftu, která by pokryla zhruba dvoudenní spotřebu státu. Podle Švagra je tato nafta jedinými státními hmotnými rezervami, které jsou uskladněny za hranicemi. Celkem Česko skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnou v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Předběžný insolvenční správce argumentoval při svém lednovém rozhodnutí například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům. Na začátku tohoto týdne oznámil mluvčí správy hmotných rezerv Jakub Linka, že okresní soud v německém městě Weilheim in Oberbayern zahájil s firmou insolvenční řízení. Dodal, že všichni věřitelé mají do 16. března čas přihlásit své pohledávky. Tento krok učiní i Státní správa hmotných rezerv.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) se snaží změnit smlouvy s firmami tak, aby byly pro stát výhodnější. Otevírá hlavně smlouvy na dobu neurčitou. V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl předseda Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Dodal, že zdědil ve funkci samé kostlivce.

Problém je s miliony litry nafty uskladněné v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe, která spadla do insolvenčního řízení a insolvenční správce zpochybňuje, že nafta patří Česku. Hrozící škoda přesahuje 1,5 miliardy korun. Dále je tu soudní spor se společností Lukoil Aviation Czech vedené poradcem prezidenta Martinem Nejedlým kvůli pokutě 27,5 milionu korun za podivnou obměnu zásob leteckého petroleje. Nevýhodné pro stát jsou smlouvy se společnostmi ze skupiny Agrofert o uskladnění strategicky důležitých potravin. Špatná je podle Švagra i zakázka na uskladnění desítek tun másla bez výběrového řízení.

“Od momentu, kdy jsem na správu nastoupil, řeším samé kostlivce. Jako první jsem dal soudní podání směrem k firmě Lukoil,” prohlásil Švagr, jenž v čele SSHR loni v únoru nahradil Ondreje Páleníka. Trestní oznámení podal také v případu Viktoriagruppe.

Kromě šéfa se změnili ředitelé jednotlivých sekcí. “Procházíme minovým polem. V zásadě celé vedení správy je nové. Předpokládám, že další personální změny budou pokračovat,” naznačil další kroky Švagr.

Kromě personálních změn se změnil také přístup správy ke smluvním závazkům. Všechny nové smlouvy s takzvanými ochraňovateli, tedy těmi, kdo strategické zásoby skladují, prý správa nově uzavírá pouze na dobu určitou. “Nemůže se stát, že bych zdědil smlouvu na dobu neurčitou, která obsahuje 44 dodatků. Nebo aby máslo, které máme v našich zásobách, prakticky nebylo nikdy vysoutěženo,” uvedl Švagr.

Nové vedení správy už také zahájilo jednání s partnery se smlouvami na dobu neurčitou. “Otevíráme je a chci, aby se výrazně vylepšily. Protože je řada věcí, které jsou v těch smlouvách podle mého názoru jednoznačně špatně pojaty,” řekl šéf správy rezerv. Jako příklad uvedl nejasně specifikované okolnosti dostupnosti zásob.

Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásobu například ropy, leteckého petroleje, potravin či léků. Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.

www.prokupek.biz

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa