»
S
I
D
E
B
A
R
«
Washington Post: Kdo jsou masoví vrazi?
3. Srpen 2011

Většina masových vrahů jsou muži, konzervativci a pocházejí ze střední třídy.

Většinou nejsou adoptovaní, nebo nemanželští.

Většinou se snaží dosáhnout více, než jsou schopni. Ze svých neúspěchů obviňují ostatní.

Cítí se vyloučeni ze skupin, do kterých by rádi patřili.

Jsou tři základní typy masových vrahů: vrazi rodiny, polovojenští fanatici a nespokojení zaměstnanci. Jsou to většinou bílí mladí muži se snadným přístupem ke zbraním. Nezaměstnanost, samota, rodinná krize, nebo kritika ze strany nadřízeného mohou spustit jejich vražedné běsnění. Ačkoliv se tento jev spojuje s pošťáky, stává se běžným na amerických středních školách, stejně jako v Rudé armádě v bývalém SSSR.

Většina masových vrahů si nechává poslední kulku pro sebe, ti kteří se nezabijí, jsou většinou prohlášeni za mentálně postižené.

Výjimečnou skupinou jsou teroristé, ale o nich si povíme jindy, ale některé stejně zmíním.

Muhammad Atta, Waleed Alshehri, Wail Alshehri, Abdulrahman S. Alomari, Satam Al Suqami, Marwan Al-Shehri, Mohald Alshehri, Hamza Alghamdi, Ahmed Alghamdi, Fayez Rashid Ahmed Hassan Al Qadi Banihammad, Khalid AlMidhar, Majed Moqed, Nawaq Alhamzi, Salem Alhamzi, Hani Hanjour, Ahmed Alhaznawi, Ahmed Alnami, Ziad Jarrahi a Saeed Alghamdi (3052) 11.9.2001 unesli letadla American Airlines Flight 11, United Airlines Flight 175, American Airlines Flight 77 a United Airlines Flight 93. Dvě letadla zničila World Trade Center v New Yorku, další narazilo do Pentagonu v Arlingtonu, Virginii a poslední se zřítilo v Pensylvánii.

Imam Samudra, Ali Imron, Mukhlas Imron a Amrozi Imron (202) Jsou zodpovědní za smrt 202 lidí při atentátu na ostrově Bali. Mukhlas a Amrozi Imronové a Samudra byli odsouzeni k smrti.

Madžíd Fakhet (191) Šéf teroristické buňky, která je zodpovědná za útok na madridské vlaky 11.3.2004. Fakhet, přezdívaný Tunisan zemřel při policejní akci 3.4.2004.

Timothy McVeigh a Terry Nichols (168) Timothy McVeigh a jeho kolega, neonacista Terry Nichols, odpálili 19.4.1995 před Alfred P. Murrah Federal Building v Oklahoma City kamion plný benzínu a hnojiv. Zabili 168 osob, mezi nimi 20 dětí. Byl to druhý největší teroristický útok v USA. Terry Nichols byl odsouzen na doživotí, Timothy McVeigh byl 11.6.2001 popraven smrtící injekcí. 232 pozůstalých po obětech mohlo na uzavřeném televizním okruhu popravu sledovat.

Julio Gonzalez (87) Kubánec Gonzalez přišel do USA v roce 1980. O deset let později, v záchvatu žárlivosti, zabil 87 lidí na párty. Naštvaný na svou bývalou přítelkyni, Lydii Feliciano, která tančila s nějakým jiným, koupil benzín za dolar a zapálil Bronx’s Happy Land Social Club. Zabil takřka všechny uvnitř. Přežilo jen šest, mezi nimi i Lydia.

Woo Bum-Kon (57) Po hádce se svou ženou se tento Korejec opil a začal vraždit v pěti vesnicích. Sebe a tři členy své rodiny zabil odpálením granátu.

Andrew Kehoe (45) První bombový útočník ve Spojených Státech. 18.5.1927 odpálil bombu ve škole ve městě Bath v Michiganu. Zabil 45 lidí, mezi nimi 37 dětí. Kehoe, člen školní rady, farmář a lovec po útoku odpálil svůj pick-up a zabil sebe a ředitele školy.

Jack Gilbert Graham (44) Kriminálníka Jacka vždy štvala jeho milující matka. V roce 1955, když jej navštívila v Denveru, dal jí Jack dárek, který si odvezla. Dárek, čtrnáct liber dynamitu s časovačem explodovalo krátce po startu jejího letadla. Po tomto útoku se podle své výpovědi cítil volněji než kdy předtím.

David Burke (43) 7.12.1987, David Burke, vyhozený zaměstnanec aerolinií, nastoupil do letadla Pacific Southwest Airlines se svým ex-šéfem. Zastřelil jej a tím způsobil pád letadla a smrt všech 43 cestujících včetně sebe.

Martin Bryant (35) V neděli 28.4.1996, 28-letý, psychicky nemocný, surfař Martin Bryant začal vraždit v centru města Port Arthur na Tasmánii. Do svého auta naložil zbraně a surf a zamířil ke troskám věznice v Port Arthur. Před kavárnou Broken Arrow zamumlal “Je tu hodně bělochů, ale málo Japonců.” Poté vstoupil dovnitř, vytáhl dvě poloautomatické zbraně a všechny systematicky postřílel. Jakmile byli všichni mrtví, vyšel ven a zabil řidiče turistického autobusu a začal pálit na turisty okolo. Vydal se zpět ke svému autu a potkal ženu se svými dvěma dcerami. Zabil ji i její jedno- a pětiletou dceru. Poté se vydal ke strážní budce a zabil tam všechny. Vydal se k benzínce, zabil jednoho v předjíždějícím autě a donutil řidiče, aby vlezl do kufru. Vydal se do malého motelu. Zatím zabil 32 a zranil 18 lidí, 20 zabil v kavárně a 12 okolo. Bryant se ukryl v chatce na pobřeží a byl obklíčen 200 policistů. Během noci zabil řidiče, kterého unesl. Ráno začala chata hořet, Bryant utrpěl těžké popáleniny a byl převezen do nemocnice. Policie prošetřovala i jeho spojitost s dvěma ubodáními, zmizením německého turisty, sebevraždou jeho otce a smrtí rodinné přítelkyně, Helen Harvey. Jeho otec byl nalezen v přehradě s Martinovým potápěčským závažím uvázaným okolo krku. Helen zahynula při automobilové nehodě. V autě byl i Bryant a podle svědků se snažil strhnout volant. Po její smrti zdědil $500 000. Několikrát se neúspěšně pokusil o sebevraždu.

Ahmed Bragimov (34) 8.10.1999 začal v čečenském městě Mekenskaya masakrovat Rusy. Nakonec ho chytili místní obyvatelé a zlynčovali ho k smrti.

Campos Elias Delgado Morales (30) 5.12.1986 zabil svou matku a poté začal vraždit v bohaté čtvrti kolumbijské Bogoty, byl zastřelen policií.

Baruch Goldstein (29) V únoru 1994, Goldstein zabil 29 Arabů v mešitě al-Ibrahimi v Hebronu.

Humberto de la Torre (25) 21-letý Humberto de la Torre zapálil v roce Dorothy Mae Apartment Hotel v L.A. po hádce se svým strýcem, který hotel vedl. Humberto byl za vraždu 25 lidí odsouzen ke 625 letům vězení.

George Jo Hennard (23) 16.10.1991 narazil George Jo Hennard svým Fordem do Luby’s Cafeteria v Killeenu, Texasu. Když vystoupil z auta začal střílet a zabil 23 lidí, 20 dalších zranil. Když mu začala docházet munice, prostřelil si hlavu. Jeden z přeživších zaměstnanců se schoval do lednice, další do myčky.

Abbas Baquir Abbas (23) 8.12.2000 zahájil palbu na věřící v mešitě ve městě Omdurman, poblíž Chartůmu. Byl zastřelen policií.

James Oliver Huberty (21) Nezaměstnaný, bývalý člen ochranky, James Oliver Huberty měl jediného přítele, svého psa Shep. 18.7.1984 si oblékl maskáče a řekl své ženě: “Společnost dostala šanci. Jdu lovit. Lovit lidi.” Vydal se do McDonald’s v San Ysidro. Tam vykřikl: “Zabil jsem tisíce ve Vietnamu a chci zabít více.” Za hodinu a půl povraždil dvacet-jedna lidí a dvacet zranil. Byl zabit sniperem.

Charles Whitman (18) Charlieho vždy bolela hlava. 31.7.1966 o půlnoci zabil svou matku a manželku. Ráno si do batohu zabalil zbraně, toaletní papír, rádio, sendviče a deodorant, nakoupil munici a zabarikádoval se ve věži s hodinami University of Texas. Začal střílet na studenty, zabil jich 17 a další zemřel na následky zranění v roce 2001. Po devadesáti minutách ho policisté zabili. Na jeho mozku byl odhalen nádor velikosti golfového míčku, který způsoboval jeho bolesti.

Thomas Hamilton (17) Sběratel zbraní a bývalý skaut, Thomas Hamilton, byl neoblíben všemi svými sousedy ve vesnici Dunblane ve Skotsku. Thomas rád fotil malé chlapce se svlečenými triky. Pro svou fixaci na malé chlapce byl vyhozen se skauta. I po dvaceti letech stále překypoval nenávistí. Týden před masakrem napsal dopis královně, ve kterém si stěžoval na kampaň vedenou proti němu. 13.3.1996 vstoupil do školy v Dunblane a prostřílel se do tělocvičny, ve které bylo 29 dětí. Pomstychtivý skaut popravil 16 dětí, jejich učitelku a pak se zabil. Další učitelka a tucet dětí bylo zraněno. Když vtrhl do tělocvičny, 5-6 let staré děti seděly na zemi a hrály si. Na místě jich 13 zemřelo, tři další v nemocnici. Měsíc po masakru byla tělocvična zbořena.

Michael Ryan (16) 19.8.1987 zabil 27-letý Michael Ryan 16 lidí ve vesnici Hungerford poblíž Londýna. Střelec žil sám se svou matkou a miloval násilné filmy a zbraně. Masakr začal v lese u vesnice, kde Ryan ve vojenské uniformě zabil matku, která připravovala piknik pro své děti. Poté se vrátil domů, zabil svou matku, psa a podpálil dům. Vydal se do vesnice a tam zabil každého, koho potkal. Jeho běsnění skončilo v John O’Gaunt High School, kde spáchal sebevraždu.

Ronald Gene Simmons Sr. (16) Tento venkovan byl údajně otcem syna své dcery. O Vánocích 1987, zabil celou rodinu poté, co mu žena vyhrožovala rozvodem. Zabil čtrnáct členů své rodiny. Poté co byl zatčen za jiné dvě vraždy, si policisté všimli, jak zvláštně mluví o své rodině. Když otevřeli jeho dům, našli 14 mrtvých.

Robert Steinhäuser (16) 19-letý německý student byl vyloučen z gymnázia Johanna Guttenberga v německém Erfurtu, ale před svými rodiči to utajil. V den masakru mu jeho matka popřála hodně štěstí při písemce z matiky. Masakr začal asi v 11:00, Steinhäuser zabil třináct profesorů, dva studenty, 14-letou dívku a 15-letého chlapce, a jednoho policistu. Steinhäuser byl členem střeleckého klubu a neměl žádné přátele.

Genildo Ferreira de Franca (15) Naštvaný na svého tchána, který jej nazýval homosexuálem, začal bývalý voják da Franca 22-hodinové běsnění v São Gonçalo do Amarante, 2500 km severně od Sao Paulo, při kterém, 21.5.1997, zabil 15 lidí. Mezi mrtvými byli jeho bývalá žena, rodiče, současná žena a tchýně.

Marc Lepine (15) Marc miloval zbraně a neníviděl ženy. V roce 1989 vešel do Ecole Polytechnique v Montrealu. Za dvacet minut se stal kanadským “Králem masakrů”, zabil 14 studentek a školní sekretářku. První studentku zabil na chodbě, poté vešel do třídy a rozkázal všem mužům, aby odešli. Na dívky vykřikl: “Vy všechny jste kupa feministek” a šest jich s viditelným úsměvem zabil. Další zabil v kavárně a na chodbě. Poslední kulkou si prostřelil hlavu.

Pat Sherrill (14) Protože se obával propuštění, 20.8.1986, zabil tento pošťák čtrnáct svých spolupracovníků a šest dalších zranil v Edmondu, Oklahomě. Den předem mu vynadal nadřízený, do práce se vrátil s dvěma poloautomaty ráže .45 a asi 100 náboji. Po masakru spáchal sebevraždu.

Friedrich Leibacher (14) Ve městě Zug ve Švýcarsku zaútočil 27.9.2001 vyzbrojen puškou a granáty na členy městské rady. Po útoku se zabil.

Siavosh Rahmani Aqdam (14) Dezertér z Íránského letectva zabil během svého úniku čtrnáct lidí, mezi nimi tři policisty. Policie jej později zastřelila.

Christian Dornier (14) Dvě hodiny střílel brokovnicí ze svého auta ve vesnici Luxiol ve Francii. Jeden obyvatel jej postřelil, ale Dornier uprchl a byl chycen policií.

Ernst August Wagner (14) V noci 3.9.1913 založil ve vesnici Muehlhausen v Německu několik požárů. Na lidi, kteří vybíhali z domů, začal střílet. Zemřel o 25 let později v blázinci.

Eric Harris a Dylan Klebold (13) 20.4.1999 vstoupili do Columbine High School v Littletonu na předměstí Denveru dva její studenti, Eric Harris a Dylan Klebold, oblečení do černých nepromokavých kabátů. V 11:30 zahájili masakr při kterém zabili 12 studentů a jednoho učitele. Dalších dvacet studentů zranili. Nakonec obrátili zbraně proti sobě. Při masakru použili 9 mm pušku, dvě upilované brokovnice, TEC-DC 9 a výbušniny. Oba poslouchali Marylina Masnona a puritánské skupiny proto svalovaly vinu za masakr na něj a jeho hudbu. Oba byli také obdivovateli Adolfa Hitlera. Poslední věcí, co dělali před masakrem, bylo, že hráli bowling. O masakru na Columbine natočil dokumentarista Michael Moore dokument Bowling for Columbine.

Saber & Mahmoud Farahat Abu el-Ulla (13) Bratři el-Ulla zaútočili 18.9.1997 na autobus před Egyptským muzeem v Káhiře. Zabili devět německých turistů a jejich řidiče. Saber navíc v roce 1993 zabil v Káhiře dva Američany a jednoho Francouze. Bratři byli odsouzeni k smrti.

George Banks (13) Bývalý bachař George Banks zabil 25.9.1982 ve městě Wilkes-Barre 13 lidí, mezi nimi i pět svých dětí. Za dvanáct vražd prvního stupně a za vraždu třetího stupně byl odsouzen ke 12 trestům smrti a doživotí. Banks je na “míli” a čeká na popravu.

Howard Unruh (13) Veterán z Druhé světové války si sestavil seznam sousedů z East Camden v New Jersey, které chtěl zabít. 6.9.1949 se se svým Lugerem a 33 náboji vydal na “cestu smrti”. Za dvanáct minut zabil 13 libí, mezi nimi dvě děti. Reportérovi TV řekl: “Nejsem psychopat, má mysl je čistá. Kdybych měl více nábojů, zabil bych tisíce.” Unruh byl uznán za psychicky nemocného a internován v psychiatrické léčebně.

Eric Borel (13) Znuděný francouzský teenager se vzbudil 24.9.1995 s myšlenkami na smrt. Baseballkou a kladivem zabil svou matku, nevlastního otce a bratra. Poté si vzal loveckou pušku ráže .22 a vydal se do vesnice Cuers. Tam zahájil palbu na parkoviště u banky. Na místě zabil osm lidí, další dva zemřeli později v nemocnici. Borel po útoku spáchal sebevraždu. Podle sousedů byl Eric po smrti svého otce na rakovinu zamlklý a rozrušený. V jeho pokoji visely plakáty s Hitlerem.

David Gray (13) Nejhorší novozélandský masový vrah zabil během svého 24-hodinového řádění ve vesnici Otago na jižním ostrově 13 lidí. Byl zastřelen policií.

Mark O. Barton (12) 29.7.1999 ubil svou rodinu po ztrátě velké finanční sumy na Internetu. Potom zamířil do makléřské firmy, kde zahájil palbu a zabil devět lidí. Barton spáchal sebevraždu po pětihodinové honičce s policií.

Sadamichi Hirasawa (12) Japonský umělec, otrávil 12 zaměstnanců banky během loupeže.

Saeed Qashash (12) 7.6.1999 zabil 20-letý Jordánec 11 čelnů své rodiny a svého kamaráda. Byl odsouzen k smrti.

Masakr v Sao Paulo (11) 17.6.1998 během oslav vítězství Brazílie nad Marokem zahájili tři ozbrojení muži palbu do lidí v baru. Jedenáct zabili, mezi nimi i tři ženy. Podle policie měl masakr souvislost s obchodem s drogami.

Charlie Starkweather & Caril Ann Fugate (11) Charles nenáviděl všechny lidi kromě své 14-leté přítelkyně Caril Ann Fugate. 21.1.1958 se pohádal s jejími rodiči a zastřelil je. Potom hlavní své zbraně udusil Carilinu dvouletou sestru, zatímco ta se dívala na televizi. Když je začali místní představitelé podezřívat, vydali se vraždit. Byli chyceni ve Wyomingu. Podle nich byl natočen film Badlands s Martinem Sheenem and Sissy Spacek. V roce 1959 byl Charlie popraven, Caril byla v roce 1976 propuštěna na podmínku. Žije v Michiganu a pracuje jako sestra v nemocnici.

James Ruppert (11) James Ruppert zabil v roce 1975 v Hamiltonu, Ohio, svou matku, bratra, švagrovou a osm neteří a synovců během velikonočního oběda. Po vraždě klidně počkal na policii. V roce 1982 byl odsouzen za dvě vraždy, ostatní spáchal v nepříčetnosti. Policistům řekl: “Šílel jsem z toho, že mi matka vždy česala vlasy, mluvila se mnou jako s dítětem a snažila se ze mě udělat buzeranta.”

Bulelani Vukwane (11) 9.2.2002 zabil v South Londonu, v JAR, svou přítelkyni, poté tři z jejich příbuzných. Vydal se do města, kde začal náhodně střílet do lidí. Poté obrátil svou zbraň proti sobě.

James Edward Pough (11) 18.6.1990 zabil v Jacksonville na Floridě prostitutku a jejího pasáka. Pak začal vraždit v pobočce GMC a zabil tam devět lidí. Jak se ujistil, že jsou mrtví, zastřelil se.

Z článku Johna McEwrtona (Washington Post) přeložil Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., obhájce lidských práv

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa