»
S
I
D
E
B
A
R
«
Zámek Manětín nabídl mimořádné prohlídky zájemcům o svatbu
15. Únor 2015

Manětín (Plzeňsko) - Mimořádné prohlídky prostor, kde se pořádají svatební obřady, uspořádal dnes pro snoubence státní zámek Manětín na Plzeňsku. Památka, považovaná za jednu z barokních perel regionu, pořádá snoubenecké prohlídky pátým rokem. Ročně se na zámku nebo v jeho parku koná kolem dvaceti svateb od komorních obřadů až po veselky se 120 hosty, řekla dnes ČTK průvodkyně Eva Kováříková.
foto

Mimořádné prohlídky připravil na 14. února státní zámek Manětín na Plzeňsku pro snoubenecké páry, které hledají místo k uspořádání svatby. Kromě slavnostně vyzdobených prostor byly k vidění svatební šaty, umělecké šperky a svatební květinové vazby. ČTK Němeček Pavel

Na dnešní prohlídky se přihlásily desítky lidí. Byly mezi nimi páry, které se už pro Manětín rozhodly dřív a chtěly si prostory a nabídku služeb prohlédnout, ale i snoubenci, kteří teprve to pravé místo pro svoji svatbu hledali. “Ohlásili se nám dokonce manželé, kteří se na Manětíně brali v únoru 2000 a chtěli se na místo své svatby vrátit,” řekla Kováříková. Kromě prohlídky interiéru a zahrady a informací o celém svatebním servisu se návštěvníci mohli inspirovat ukázkou práce šperkařů, představením svatebních šatů či kytic. Za svatbu na zámku nebo v zahradě účtuje památka 7260 korun, pro manětínské obyvatele je cena poloviční.

Mimořádné prohlídky připravil na 14. února státní zámek Manětín (na snímku) na Plzeňsku pro snoubenecké páry, které hledají místo k uspořádání svatby. Kromě slavnostně vyzdobených prostor byly k vidění svatební šaty, umělecké šperky a svatební květinové vazby.

Právě zima bývá období, kdy se snoubenci připravují letní svatbu a často se ptají na možnosti uzavření sňatku. Z památek spravovaných v Plzeňském kraji Národním památkovým ústavem (NPÚ) patří mezi svatebčany k nejoblíbenějším zámek Kozel u Plzně, hrad a zámek Velhartice na Klatovsku a Horšovský Týn na Domažlicku, řekla mluvčí regionálního pracoviště NPÚ Jitka Skořepová. Loni se na deseti památkách konalo 214 svateb, o rok dřív jich bylo 209. V Plzeňském kraji se v roce 2013 podle Českého statistického úřadu konalo 2367 sňatků - nejméně za posledních deset let. Počet sňatků stále klesá a posunuje se věk snoubenců. Průměrný věk ženicha při sňatku byl předloni v Plzeňském kraji 35,7 roku a nevěsty 32,6 let.

Ne vždy mohou kasteláni vyjít vstříc přáním snoubenců v termínu svatby. Záleží také na matrice příslušného úřadu, zda vyhoví všem vybraným termínům svatebčanů. “Tady je matrika velmi vstřícná a velmi ochotná,” řekla Kováříková. Na manětínském zámku pracuje od roku 2000 a za tu dobu prý asistovala u zhruba 700 svatebních obřadů. Většina sňatků se uzavírá ve velkém sále, kam se vejde až 88 sedících hostů. Méně obřadů se pak koná v zámecké zahradě nebo v parku na místě, které si snoubenci vyberou.

Loni mohli návštěvníci poprvé vidět restaurovanou velkou nástropní fresku, od letošní návštěvnické sezony se poprvé představí také loni restaurované nástěnné malby u schodiště.

Počty svatebních obřadů na památkách ve správě NPÚ v Plzeňském kraji:
Objekt Počet svatebních obřadů 2013 Počet svatebních obřadů 2014
Červené Poříčí 0 3
Gutštejn 2 0
Horšovský Týn 18 34
Kladruby 17 15
Kozel 43 41
Manětín 18 16
Nebílovy 6 11
Plasy 25 33
Rabí 20 14
Švihov 19 8
Velhartice 41 39
Celkem 209 214

Zdroj: NPÚ

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Komentáře ke článku jsou ukončené.

»  Běží na: eBlog.cz   »  Šablona: Ahren Ahimsa